Négykerék blog

Használtautó vásárlás utáni teendők!

2016. február 19. 01:04 - Lengyel Bence

Sok tulajdonosnak az autóvásárlás metódusa sajnos a névre írás után lezáródik, pedig még korántsem jár a végén. Általánosságban elmondható, hogy a vételár 30%-a legyen meg tartalékban. Ezt nem hiába mondják, akik értenek hozzá ugyanis a használt autóra mindig költeni kell (szerencsésebb esetben a vásárlás után)! Sokan esnek abba a hibába, hogy azt hiszik a frissen megvásárolt autóval nincsenek további költségek. Pedig csak most kezdődik az igazi költekezés. Legelső dolog, amit a frissen vásárolt autón MINDENKÉPP cserélni kell az a vezérműszíj készlet és vízpumpa/vezérmű lánc(köszi a kommenteket ezt el felejtettem beleírni :) ) Ha nincsen számlánk rendszámmal és kilométeróra állással, akkor jobb cserélni. Akkor se árt, ha az eladó esetleg gyanús nekünk. Ugyanis egy vezérműszíj szakadás hatalmas akár több százezres károkat is tud motorunkban okozni. Ebből se vásároljuk meg a filléres gagyi alkatrészeket, mivel az autónk egyik legfontosabb része így ezen spórolni olyan mintha ledarálnánk a pénzünket. A cserét bízzuk szakemberre, véletlen se próbálkozzunk meg mi lecserélni, ha ez nem lenne egyértelmű. Ha a szerelőnk engedi, kérjünk tőle cikkszámot a vezérlés készletre és vásároljuk meg, ha tudunk olcsóbban (van egy pár megbízható oldal idehaza ahol akár 20 ezer forint is lehet a különbség a szerelő által kiajánlott árhoz képest). Sok szerelő nem engedi ezt mivel az eladott alkatrészen hasznuk van vagy, mert nem szeretnek „hozott cuccból” dolgozni. De ez rendben is van, mindenki úgy dolgozik, ahogy szeretne, ha ez nekünk nem jó megyünk máshoz. Sok szerelő kapcsolatban áll nagy beszállítókkal (neveket szándékosan nem írok, nem akarok megsérteni senkit.) akik vállalják, hogy a rendeléstől számított X órán belül leszállítják az alkatrészt, de ingyen ebéd nincs, ez benne van az árban. Inkább várjuk meg az olcsóbb alkatrészt, az a pár nap már nem oszt nem szoroz.

maxresdefault.jpg

 Ha volt teljes átvizsgálás vétel előtt, akkor az ott megállapított hibákat jobb ilyenkor javítani. Mivel a szerelő valószínűleg így kedvezményesebben fog dolgozni és a kis hibák akár nagyobb problémát is okozhatnak később. Amennyiben nem történt meg, abban az esetben javaslom a vizsgálatot és a javítások elvégzését. Opcionális ugyan, de ilyenkor az ék/hosszbordás szíjjak cseréje is megeshet mivel sok esetben a vezérlés cseréhez ezeket is le kell bontani (pl. VW Passat). Fontos még egy olajcsere, a váltóban is. Sokan nem foglalkoznak a váltóolaj cseréjével pedig fontos, hogy ennek a kenése is rendben legyen. Fékfolyadék cserét is kérhetünk, ha lúd legyen kövér (2 évente javasolt). Miután motorikusan rendbe szedtük az autót, vigyük el egy közeli gumis műhelybe és kérjük, hogy ellenőrizzék a kerekek nyomását és kiegyensúlyozottságát (centrír). Sokan nem foglalkoznak ezekkel sem, sajnos elmondható hogy spórolás miatt az előre szerelt kereket otthon rakja fel a tulaj, amiről tárolás közben leeshetett a súly. Ha ez megvan, akkor még esetleg elvihetjük az autót egy futómű beállításra elkerülve ezzel a rossz futómű miatti egyenetlen gumikopást is. Ez után már nyugodtak lehetünk, hogy a karbantartás hiánya nem fog kellemetlen helyzetbe hozni minket.  

13 komment

Csináld otthon: Olajcsere

2016. február 08. 20:35 - Lengyel Bence

 

Sokan szeretnek egyszerűbb munkákat elvégezni az autó körül és ezzel pénzt megtakarítani. Az olajcsere egy tipikusan ilyen művelet. Elég sokszor van rá szükség autótípustól függően 10-15 ezer kilométerenként ajánlott (tessék elfelejteni a gyár által ajánlott 30.000km-t). Műhelyekben 2-5 ezer forintot is elkérhetnek munkadíj gyanánt, pedig semmi nehéz nincs a műveletben. A szükséges szerszámok: villáskulcs, emelő, támasz (a pótkerék is jó), új olaj, új olajszűrő (ehhez lehet nem ár egy „olajszűrő kulcs”). Fontos hogy az autóba csak a megfelelő olaj kerüljön. A megfelelő olaj kiválasztásában nagy segítséget tud adni az autó gépkönyve, vagy az internet (interneten írtakat kezeljük óvatosan, lehetőleg több forrásból keressük ki, milyen olaj kell az autóba). Az olaj viszkozitása mellett nagyon fontos hogy rendelkezzen a gyártó tanúsítványával, ezt az olaj leírásában vagy flakonján megtalálhatjuk. Pl.: VW 507.00.

olaj.jpg

Alapvető dolog, de inkább leírom, az olajon ne spóroljunk! Nagyon fontos hogy lehetőleg a már jól bevált márkákat alkalmazzuk mivel egy rossz olaj akár a motorunk végét is jelentheti (Mobil, Castrol, MOL, Mannol). Az autóba töltendő mennyiség is megtalálható az interneten, de általánosságba el lehet mondani, hogy 4-5 liter olaj mindig elegendő. Esetleg ha nagyon keverni akarjuk, akkor lehet adalékot adni az olajhoz, de ebből is csak a minőségi adalékot javaslom. A folyamat egyszerű.

  1. Emeljük fel az autót és támasszuk alá, hogy biztosan ne ugorhasson le az emelőről

 cric-hydraulique.jpg

  1. Az autó alatt feküdve az olajteknőn megfogjuk találni a leeresztő csavart, ezt kicsavarva elkezd ömleni az olaj az alátett edénybe.(ne felejtsük el egy kicsit járatni előtte a motort.) FONTOS! A LEENGEDETT OLAJAT NE ÖNTSÜK A LEFOLYÓBA ÉS A KÖRNYEZETBE MÉG KEVÉSBÉ ENGEDJÜK VISSZA MINDENKÉPP SPECIÁLIS/VESZÉLYES HULLADÉKLERAKÓBA VIGYÜK EL. ( A legtöbb MOL kúton átveszik a fáradt olajat.)

 draining_motor_oil.jpg

  1. Amikor elfogyott az olaj akkor csavarjuk le az olajszűrőt és ezt is tegyük biztonságos helyre.
  2. Mehet vissza a leeresztő csavar.(alátét csere javasolt)
  3. Vegyük elő az új szűrőt és az olajat, töltsük meg a szűrőt olajjal és a gumi tömítését is kenjük be.

 bosch_oil_filter.JPG

  1. Csavarjuk vissza a szűrőt
  2. Az olajbetöltő nyíláson keresztül töltsük fel olajjal a motort, a nívópálcával közben ellenőrizzük a szintet.

 3285710885_8d5acf017f_b.jpg

 

 

Fontos leszögezni, hogy amennyiben nem vagyunk biztosak a dolgunkban, ne kezdjünk neki!

34 komment

Idősekre utaznak a csalók!

2016. február 08. 11:37 - Lengyel Bence

Mióta az ember felkelt és járni kezdett mindig is voltak olyan emberek, akik megpróbálták átverni másokat. Sajnos ez a szokás a mai napig megmaradt és vannak olyan embertársaink, akiknek nincs más célja csak valamilyen furfangos módszerrel kivenni a zsebünkből a pénzt.  Gyalázatos hogy az ilyen emberek pont a sebezhetőbb időseket próbálják meg lehúzni. Persze ők azok, akikkel ezt el lehet játszani, de ez akkor is elég gusztustalan.  Mostanában egyre elterjedtebb egy csalás, erről szeretnék beszélni és tanácsokat adni mi a teendő az ilyen esetek elkerülésére.  

imag0290.jpg

Nagyon egyszerű csalás, de sajnos még mindig sokan esnek áldozatául. A folyamat pedig a következő, kifigyelik, hogy az adott áruház, kisbolt, stb. parkolójába egy lehetőleg idős már rosszabbul látó ember érkezzen. Miután elment, ráállnak egy előre megsértett lökhárítójú autóval és esetleg még egy kréta darabbal húznak is egy szép fehér vonalat az áldozat autójára. Ezután már csak várnak, amikor visszatért a vezető és elkezd tolatni, azonnal szaladnak oda (nem egyedül természetesen) hogy „úr isten meghúzta az autóm”. Odamegy a vezető megnézni természetesen mi történt, ekkor közlik vele, hogy hát ez bizony 10-20-30 ezer forintos kár és hogy legyen szíves megtéríteni. Itt lehet, hogy már azonnal azt mondja, hogy rendben itt a pénz és ne lássuk többé egymást. Ennél rosszabbat nem is lehet tenni! De itt még nincs vége, amennyiben nem tudnak megegyezni akkor a csaló felajánlja, hogy menjenek el egy közeli karosszériáshoz. aki majd megmondja, hogy mennyibe is kerül (valószínű ismertebb nagy karosszériás műhely lesz a cél). Út közben a csaló már értesíti a közelben várakozó társát, hogy menjen oda. Amikor odaérnek már a csaló társa várja őket a szerviz alkalmazottjának kiadva magát azzal az indokkal, hogy a szerviz-vezető valamiért épp nem ér rá, de őt küldték, hogy mondja meg mennyi a kár. Természetesen helyeselni fog, hogy itt bizony 20-30 ezer a kár, de lehet, még mond rá negyvenet is. Végül a szerencsétlen áldozat kinyögi a 10-20-30-40 ezer forintot úgy, hogy közben a kárt nem is ő csinálta és igazából szakember se látta. Mit tehetünk annak érdekébe, hogy ez ne történjen meg velünk?

  1. Mielőtt beszállunk az autóba, vegyük szemügyre a környezetünket, ne vakon pattanjunk be.

Ha szükséges kérjünk segítséget a kiálláshoz!

  1. Ha mégis megtörténik, sose adjunk készpénzt! Írjunk betétlapot és amennyiben nem sikerül közös megegyezésre jutni HÍVJUNK RENDŐRT! A környékbeli rendőrök már jól fogják ismerni őket és valószínűleg így is járnak el. Arról nem is beszélve, hogy a „rendőrség” szó hallatán nagy eséllyel felkapják a nyúlcipőt.

menekulttabor40_gs.jpg

Ha ezt a két pontot betartjuk, nagy probléma nem lehet! Talán ha kevesebb ember esik áldozatul, akkor remélhetőleg ezeknek a száma is vissza esik. Bízzunk meg a rendőrségben! Legyünk okosak ne legyünk áldozatok!  

 

Kövess minket facebookon : https://www.facebook.com/negykerek/

6 komment
süti beállítások módosítása